Už v nejbližším okolí města se nachází řada zajímavých přírodních útvarů a památek.
Zámecký vrch se zříceninou hradu Kamenice s rozhlednou
Zámecký vrch se vypíná nad Českou Kamenicí do výšky 530 m n. m. Je součástí CHKO České středohoří. Nabízí úžasné výhledy na samotné město a na zalesněné vrcholy Českého středohoří, Lužických hor i Českosaského Švýcarska.
Hrad založili ve 13. století Vartenberkové. Po roce 1570 už nebyl obývaný a chátral. Teprve roku 1880 byl opraven, zpřístupněn veřejnosti a brzy se stal vyhledávaným turistickým místem. Tehdy také vznikla uvnitř hradu dřevěná vestavba s oblíbenou výletní restaurací a rozhlednou. Po roce 1945 restaurace zanikla, objekt dál chátral a zarůstal vegetací. Až v 90. letech byl díky nadaci města celý prostor kolem zříceniny vyčištěn, zřícenina byla zpevněna, upravila se přístupová cesta k hradu a byla postavena dřevěná vyhlídková věž.
Jehla
Čedičový vrch Jehla je další výraznou dominantou okolí města. Je součástí CHKO Lužické hory. Zvedá se vysoko nad městem a podobně jako Zámecký vrch nabízí překrásné pohledy na město a okolní krajinu včetně stolových hor v Německu.
Bratrské oltáře
Z vyhlídky Jehla můžeme pokračovat po turistické stezce až k romantickému lesnímu zákoutí zvanému Bratrské oltáře. Podle lidových pověstí se zde v 16. století, kdy panství držela protestantská šlechta, tajně scházeli katolíci. Naopak po Bílé hoře se zde měly konat obřady protestantů. V roce 1887 bylo místo bohatě vyzdobeno sochami a dřevěným oltářem. Po roce 2010 prošel celý areál díky obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko a městu Česká Kamenice obnovou, vrátila se sem křížová cesta, obnovily se poničené sochy a opravila schodiště. Místo má klidnou až magickou atmosféru a patří k nejcennějším sakrálním památkám v regionu.
Vyhlídka Ponorka a Žába
Tyto pískovcové skály se nacházejí nedaleko Bratrských oltářů 1,5 severně od České Kamenice. Ponorku tvoří trojice pískovcových skalních věží přístupných po vytesaných schodech a vzájemně propojených můstky se zábradlím. Poblíž se nachází menší vyhlídka Žába. Z obou vyhlídek se otevírá pohled na Zámecký vrch, na dominantu NP České Švýcarsko Růžovský vrch i stolové hory v Německu. Na západní straně vrcholu je ještě znatelná prohlubeň, ve které kdysi stála výletní restaurace.
Národní přírodní památka Zlatý vrch
Zlatý vrch u obce Líska je vzdálený od České Kamenice 4 km a je dostupný po silnici i po modré turistické stezce. Je součástí CHKO Lužické hory. Je vybudovaný z čediče, který vytváří dokonalé pěti- až šestiboké hranoly sahající až do výšky 30 m. Jde tak o nejlépe vyvinutou sloupcovou odlučnost čediče v ČR. Zdejší čedič se těžil s přestávkami od roku 1870 až do roku 1973. Okolo Zlatého vrchu vede Naučná stezka Okolím Studence o délce 22,5 km. Horolezectví je na Zlatém vrchu zcela zakázáno.
Rozhledna na Studenci
Asi 5 km na SV od České Kamenice u obce Studený se zvedá stejnojmenný zalesněný vrch (736 m) s pozoruhodnou rozhlednou. Jde o unikátní technickou památku. Rozhledna je celokovová, nýtovaná a pochází z roku 1888. Po 2. světové válce dlouhé roky chátrala a v 90. letech ji hrozilo dokonce zřícení. Na poslední chvíli byla prohlášena za technickou památku, město Česká Kamenice ji získalo do svého majetku a v roce 2007 tak mohla začít její rekonstrukce. Protože k rozhledně nevede žádná silnice, byla celá rozhledna rozebrána a vrtulníkem po částech odnesena z vrcholu kopce do Litoměřic, kde probíhaly rekonstrukční práce. Město Česká Kamenice následně vyhlásilo sbírku na opravu rozhledny, kdy si každý mohl koupit jeden schod. Jméno dárce je na schodech vyznačeno. Celkem se podařilo zrekonstruovat čtyři pětiny původních dílů. Rozhledna je znovu v provozu od 21. 6. 2009.
Podzemní letecká továrna a bývalý koncentrační tábor Rabštejn
U obce Jánská u České Kamenice se nachází areál bývalého koncentračního tábora z 2. světové války. V přilehlých pískovcových skalách tu byly vyhloubeny tovární haly, ve kterých vyráběli vězni z mnoha zemí Evropy v nelidských podmínkách součástky bombardérů Junkers a stíhaček Messerschmitt. Památník dokumentuje tuto pohnutou historii a zanechává v návštěvnících silné zážitky. Expozici provozuje Občanské sdružení Rabštejn a prohlídku je nutné si předem domluvit.
Panská skála
Národní přírodní památka Panská skála lidově zvaná Varhany se nachází u Kamenického Šenova asi 7 km od České Kamenice. Proslavila se díky pohádce Pyšná princezna, v níž sehrála svou roli při útěku princezny Krasomily a krále Miroslava z Půlnočního království. Jde o významnou geologickou lokalitu v rámci Českého středohoří, na které došlo ve třetihorách k výstupu magmatu a následně ke vzniku známých pěti až šestibokých sloupců v délce až 12 m, které připomínají píšťaly varhan. Kolem skály vede také cyklostezka Varhany od bývalého nádraží Kamenický Šenov až do České Lípy.
Sklářské muzeum Kamenický Šenov
Toto muzeum připomíná, že severní Čechy jsou tradiční a nejvýznamnější oblastí výroby skla v České republice. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě. Součástí muzea je také prodejna, kde si návštěvníci mohou zakoupit upomínkové předměty.
Kamenický motoráček
Do Kamenického Šenova se můžeme svézt z České Kamenice také motorovým vláčkem M 131.1302 zvaným Hurvínek nebo M 152.0 zvaným Orchestrion. Trasa vede po muzejní trati pod úbočím Zámeckého vrchu a je v provozu od jara do podzimu vždy o víkendech a o svátcích.
Jetřichovické skály
Jetřichovické skály nebo také stěny jsou vzdálené od České Kamenice 14 km po silnici, můžeme však jít i pěšky přes Kunratice cestou v délce 8 km. Patří do NP České Švýcarsko a nabízejí jedny z nejkrásnějších turistických tras celého NP. Na rozdíl od oblasti Hřenska s Pravčickou bránou a soutěskami není tato oblast tak přelidněna turisty, takže skýtá větší klid a pohodu. Ideální je dopravit se do Jetřichovic – Vysoké Lípy k Restauraci U Loupežáku a odtud se vydat po trase Pod Šaunštejnem – Česká silnice – Skalní kaple Kny- Pohovka – Rudolfův kámen – Purkartický les – Vilemínina stěna – Mariina skála – Jetřichovice. Celá trasa měří 8 km.
Dolský mlýn
Jen 3 km od Jetřichovic v NP České Švýcarsko se na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé nachází romantická zřícenina původního mlýna a pily z roku 1515. I když z původní stavby zůstalo jen obvodové zdivo, jedná se o velmi známou kulturní památku. Podobně jako Panská skála se i Dolský mlýn objevil v pohádce Pyšná princezna a později i v pohádce Peklo s princeznou. Mlýn byl funkční až do roku 1814. Po roce 1881 byly zahájeny výletní plavby na lodičkách v soutěsce mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí a mlýn se rázem stal vyhledávaným turistickým cílem. V té době tu vznikla i výletní restaurace. Dnes je soutěska neprůchodná, protože se hladina vody v řece místy dotýká skal. Modrá turistická značka tak vede nad břehem řeky Kamenice Místy se za atraktivní podívanou musíme jednoduše brodit. K Dolskému mlýnu vede cesta z Jetřichovic v délce přibližně 3 km po dobře udržované lesní cestě.
Pavlinino údolí
I toto údolí patří k nejmalebnějším místům Jetřichovických skal. Vede po červené turistické značce podél řeky Chřibská Kamenice mezi obcemi Studený a Jetřichovice. Údolí se romanticky klikatí podél pískovcových skal. Je známé výskytem mnoha chráněných rostlin a živočichů jako jsou přeslička luční, vydra říční, ledňáček říční nebo čáp černý. U vstupu do Pavlinina údolí v Jetřichovicích se také nachází veřejné koupaliště a kemp.
Jetřichovické skály nabízejí i další zajímavá místa a vyhlídky, jako jsou Falkenštejn, Na Tokáni, Trpasličí skála a jiné.
Jedlová – Jiřetín pod Jedlovou – Tolštejn
Hora Jedlová je s výškou 774 m druhou nejvyšší horou okresu Děčín. Nachází se asi 20 km od České Kamenice a je součástí Lužických hor. Na vrcholu hory se zvedá kamenná rozhledna, odkud lze za jasného počasí dohlédnout až na Krušné hory nebo Krkonoše. Poblíž rozhledny je oblíbená výletní restaurace.
Pod horou leží malebné městečko Jiřetín pod Jedlovou. Ke zdejším oblíbeným cílům turistů patří například Křížová cesta. Vede na Křížovou horu a má jedenáct zastavení s bohatou rokokovou výzdobou.
Asi 2 km od Jiřetína se nachází zřícenina středověkého hradu Tolštejn. Hrad byl vybudován ve 14. století na důležité obchodní cestě z Lužice do Čech, v 17. století byl však opuštěn a chátral. Později se stal oblíbeným výletním místem a dnes je kulturní památkou ČR.
Děčín
Děčín je dalším možným cílem našich návštěvníků. Má velmi malebnou polohu na soutoku Labe a Ploučnice a nabízí řadu možností pro volný čas. K nejatraktivnějším cílům patří Zámek Děčín, pískovcová Pastýřská stěna s výletní restaurací a lezeckou stěnou Via Ferrata, ZOO Děčín, rozhledna na Děčínském Sněžníku, Aquapark, cyklostezka podél Labe do Německa. Velmi atraktivní jsou také plavby do Hřenska, Bad Schandau nebo Drážďan, do Míšně a na zámek Moritzburg, pevnost Königstein, do saských lázní Kurort Rathen a na zámek Pilnitz.
Hřensko – Pravčické brána – Divoká a Edmundova soutěska
Hřensko je malá obec na hranici s Německem vzdálená od České Kamenice asi 30 km. Je vstupní branou do NP České Švýcarsko a výchozím místem pro výlety na Pravčickou bránu a do soutěsek řeky Kamenice. Je sevřeno úchvatnými pískovcovými skalami a řekou Labe, která tu vytváří směrem od Děčína a dál do Německa hluboký kaňon.
Pravčické brána je největším pískovcovým mostem v Evropě. Je otevřená celoročně a vstup je zpoplatněn. V soutěskách se lze od dubna do listopadu svézt na lodičkách.